Když se nedaří…. jsme naštvaní, zklamaní, ublížení, bez nálady – ve stresu!
Ať se nám to ale líbí nebo ne, stres do našich životů patří! Posunuje nás dál a žene k větším výkonům…
Navíc i optimistovi je jasné, že neexistují jen „sama pozitiva a sociální jistoty“. Všichni někdy stres prožíváme, jediný rozdíl je v tom JAK. Máme-li vybudovanou vnitřní stabilitu, snášíme útrapy života tak nějak snadněji.
To, jak stres zvládneme, je významně ovliněno také tím, jestli máme vybudované sociální opory (podpora partnera, rodiny, přátel, kolegů, …). Schválně se zkuste zamyslet jaké je vaše okolí… Žijete v podpůrném prostředí? Cítíte se milovaní? Pokud ne, je pochopitelné, že zátěž snášíte těžce :-(.
Cítíme-li něco nepříjemného či zahanbujícího, snažíme se automaticky odvést pozornost jinam. Rychle se z toho oklepat, ochránit své ego a jít dál.
Nedaří se mi, …..
Pokud uplatňujete některou z výše uvedených strategií, prožívaný stres vás pochopitelně nikam neposune. Místo toho ublížíte sobě nebo vašim blízkým.
Někteří lidé pod vlivem prožívané zátěže utíkají do své fantazie – sní ve dne. Někteří se domnívají, že napodobováním někoho významného zvýší svou vlastní hodnotu…
Ani to však z dlouhodobého hlediska nepomáhá.
Můžeme se snažit poskytovat druhým lidem hezké věci, které bychom od nich rádi dostávali. Určitě je dobrou cestou pomáhat, být užitečný a potřebný.
Další možností je humor. Prostřednictvím humoru můžeme vyjádřit některé záporné pocity. Uleví se nám, nezraníme ostatní a třeba je ještě pobavíme. Je proto dobré umět si udělat sám se sebe legraci nebo umět danou situaci zlehčit vtipem.
Pokud nejsme schopni nějakou nepříjemnost zpracovat a zvládnout v daném okamžiku, klidně ji můžeme odsunout na okraj našeho zájmu s tím, že se jí budeme zabývat později.
Na spoustu situací se můžeme připravit. Předvídáme-li nějaký problém, můžeme si připravit dopředu jeho řešení a zvládnutí.
Najdeme si svůj způsob, jak ventilovat prožívaný stres bez nepříjemných vedlejších následků, tzn. netrpíme tím ani my, ani naše okolí. Pomoci vám v tom může můj eBook 7 praktických rad proti psychickému vyčerpání, který je ke stažení zdarma. Dalších 32 tipů, rad a návyků jsem popsala ve svém on-line kurzu věnovaného syndromu vyhoření.
Zjišťovala jsem také u fanoušků mé FP Na vlně pohody, co jim pomáhá překonat stres.
jízda na kole, lyžích, procházka v přírodě, běh, spokojená kočka obtočená kolem krku majitelky, vědomé dýchání do břicha, vzpomínka na tátu, který už není mezi námi, čas trávený s blízkými, skvělé jídlo, strategické plánování, hezký slunečný den, hraní deskových her, pomazlení se zvířátkem, finská sauna, vychlazené pivo, víra v Boha, tvůrčí činnost, fajné divadlo, poslech hudby, psaní příběhů, voňavé květiny, procházky s pejskem, zajímavý výlet, jízda na koni, jízda na motorce, dobrá knížka, nekontrolovaný tanec, hezký film, jóga, tabulka čokolády, smích, pozitivní přístup, fyzická práce, pomoc těm, které máte rádi, sklenička sektu, odpočinek, vaření, bylinkový čaj, relaxační hudba, korálkování, drby s kámoškama, vonná koupel, partnerovo objetí, sex.
Takže jestli se vám právě teď nedaří, nevěšte hlavu… Každému se to občas stává a je to úplně normální. Najděte si svůj funkční způsob, jak budete prožívaný stres ventilovat, aby vám nepřerůstal přes hlavu a v případě potřeby začněte cíleně pracovat na budování vaší vnitřní stability.