Každý z nás má někdy strach, obavu či úzkost. Jedná se o emoce, které nemáme rádi, ale ke svému životu je potřebujeme.
Za prvé nás chrání nás před možným nebezpečím a za druhé nám dávají informaci o nás samotných. Nejčastěji o našich nenaplněných potřebách – něco se nám nelíbí, něco nám chybí apod.
K zamyšlení o strachu mě vedla Petra Langerová – šéfka módního designu módní společnosti Everlane. Dříve pracovala u Tommyho Hilfifera, byla design ředitelkou v GAP International. Kariéra snů, co říkáte…
Z prestižní pozice však odešla do start-upové firmy. V časopise Forbes o tomto rozhodnutí řekla toto: „V životě jsem se tak nebála. Udělala jsem hodně riskantních věcí, které by se mohli zdát většině lidí jako šílené, ale toto bylo nejhorší. Jsem svobodná matka, mám dvě děti a v podstatě na vrcholu kariéry jsem skočila do nejistoty. …….Velmi jsem se bála, že se podívám zpátky na svůj život a řeknu si, že jsem NIC nezkusila. To by bylo horší než možnost, že všechno ztratím.“
Jak už napsal pan T. Harv Eker: „Bohatí lidé jednají, ikdyž mají strach. Chudí se nechají svým strachem paralyzovat.“ Petra Langmanová jistě patří do té první skupiny…
Chceme-li být štastní a žít život bez stresu, můžeme relaxovat, meditovat a podobně – určitě nám to pomůže. Jenže podstatu věci tím nevyřešíme. Jestliže chceme něčeho dosáhnout, musíme JEDNAT. Překonat svou zónu nepohodlí.
Moc se mi líbí následující úvaha: Ještě nikdo neumřel na trošku nepohodlí. Zato přílišná pohodlnost už zabila víc nápadů, víc příležitostí, víc šancí k růstu než cokoli jiného. Jak to vidíte vy? Souhlasíte? Jak ale překonat sám sebe a své pohodlí?
Já jsem toto přirovnání slyšela od Jiřího Vokáče Čmolíka a krásně vysvětluje jaký strach mám nyní na mysli.
Zkuste pořádně zatleskat! A ještě jednou! Proč? Plašili jsme slony! Že tu žádní nejsou? Hurá! Vidíte, funguje to!
A takto pracuje strach. Vytváří reálně působící mylná očekávání. A my mu věříme, podřizujeme se mu, ikdyž se nic z toho nikdy nestane. Tomuto strachu můžeme říkat našeptavač, šotek nebo také tvůrce stresu.
Bez toho, abyste moc přemýšleli, napište si jednu z obav, která vám nejvíce znepříjemňuje život. Podívejte se na tuto obavu a zvažte, jestli je reálná nebo můžete určit cokoli, co by mohlo být přeháněním a zveličováním našeho vnitřního šotka.
Dokážete působení tohoto strachu oslabit? Z jaké části je reálný, z jaké vymyšlený? Co by řekl váš vlastní racionální hlas, aby „přebil“ argumenty Tvůrce stresu?
Pokud jste zjistili, že jste pod vlivem svého vnitřního šotka, vyzkoušejte následující postup:
Není totiž nutné se strachu zbavit. Stačí si uvědomit, že se jím nemusím řídit. Když se strachem bojujeme, sílí. Lepší je přesměrovat strach na něco jiného.
Vyzkoušejte uvedený postup i na váš vybraný strach či obavu.
Konkrétní krok či kroky k tomu, abyste se strachu zbavili si dobře naplánujte a realizujte. V případě, že na tuto změnu nechcete být sami, budu vám moc ráda nápomocna. Pracuji jako koučka a na tomto tématu můžeme pracovat společně na osobních schůzkách či „na dálku“.
Strachu, vnitří rovnováze a technikám zvládání stresu a shonu se věnuji ve své elektronické knize Bez shonu a stresu za 21 dnů.