Finta proti strachu aneb čeho se vlastně bojíme?

 

Každý z nás má někdy strach, obavu či úzkost. Jedná se o emoce, které nemáme rádi, ale ke svému životu je potřebujeme.
Za prvé nás chrání nás před možným nebezpečím a za druhé nám dávají informaci o nás samotných. Nejčastěji o našich nenaplněných potřebách – něco se nám nelíbí, něco nám chybí apod.

K zamyšlení o strachu mě vedla Petra Langerová – šéfka módního designu módní společnosti Everlane. Dříve pracovala u Tommyho Hilfifera, byla design ředitelkou v GAP International. Kariéra snů, co říkáte…

Z prestižní pozice však odešla do start-upové firmy. V časopise Forbes o tomto rozhodnutí řekla toto: „V životě jsem se tak nebála. Udělala jsem hodně riskantních věcí, které by se mohli zdát většině lidí jako šílené, ale toto bylo nejhorší. Jsem svobodná matka, mám dvě děti a v podstatě na vrcholu kariéry jsem skočila do nejistoty. …….Velmi jsem se bála, že se podívám zpátky na svůj život a řeknu si, že jsem NIC nezkusila. To by bylo horší než možnost, že všechno ztratím.“

Obdivuhodné, že?

Jak už napsal pan T. Harv Eker: „Bohatí lidé jednají, ikdyž mají strach. Chudí se nechají svým strachem paralyzovat.“ Petra Langmanová jistě patří do té první skupiny…

Chceme-li být štastní a žít život bez stresu, můžeme relaxovat, meditovat a podobně – určitě nám to pomůže. Jenže podstatu věci tím nevyřešíme. Jestliže chceme něčeho dosáhnout, musíme JEDNAT. Překonat svou zónu nepohodlí.

Moc se mi líbí následující úvaha: Ještě nikdo neumřel na trošku nepohodlí. Zato přílišná pohodlnost už zabila víc nápadů, víc příležitostí, víc šancí k růstu než cokoli jiného. Jak to vidíte vy? Souhlasíte? Jak ale překonat sám sebe a své pohodlí?

Umíte plašit slony?

pexels-photo

Já jsem toto přirovnání slyšela od Jiřího Vokáče Čmolíka a krásně vysvětluje jaký strach mám nyní na mysli.

Zkuste pořádně zatleskat! A ještě jednou! Proč? Plašili jsme slony! Že tu žádní nejsou? Hurá! Vidíte, funguje to!

A takto pracuje strach. Vytváří reálně působící mylná očekávání. A my mu věříme, podřizujeme se mu, ikdyž se nic z toho nikdy nestane. Tomuto strachu můžeme říkat našeptavač, šotek nebo také tvůrce stresu.

Jak tohoto našeptavače oslabit?

Bez toho, abyste moc přemýšleli, napište si jednu z obav, která vám nejvíce znepříjemňuje život. Podívejte se na tuto obavu a zvažte, jestli je reálná nebo můžete určit cokoli, co by mohlo být přeháněním a zveličováním našeho vnitřního šotka.

Dokážete působení tohoto strachu oslabit? Z jaké části je reálný, z jaké vymyšlený? Co by řekl váš vlastní racionální hlas, aby „přebil“ argumenty Tvůrce stresu?

Pokud jste zjistili, že jste pod vlivem svého vnitřního šotka, vyzkoušejte následující postup:

  1. Napište si, čeho se bojíte.
  2. Napište, proč se bojíte. Co způsobí, že máte tento strach?
  3. A toto (co jste si napsali v bodě 2) způsobí co?
  4. A toto (co jste si napsali 3) způsobí co?
  5. A toto (co jste si napsali 4) způsobí co?
  6. A toto (co jste si napsali 5) způsobí co?
  7. Jak mě můj strach omezuje?
  8. Jaké by to bylo, kdybych se nebál/a? Co prvního bych udělala?
  9. Kde strach cítím? Staňte se pozorovateli svého strachu a tak budete moci strach lépe řídit. Jak vypadá? Má nějaký tvar? Má nějakou barvu? Představte si, že dáváte strach do krabičky.

Není totiž nutné se strachu zbavit. Stačí si uvědomit, že se jím nemusím řídit. Když se strachem bojujeme, sílí. Lepší je přesměrovat strach na něco jiného.

  1. Jaký konkrétní krok udělám, abych se tohoto strachu zbavil/a?

Příklad použití této techniky na mém příkladu:

smartphone-friends-internet-connection

  1. Čeho se bojím: Mám obavy z telefonování cizím osobám.
  2. Proč se bojím: Mám obavu z odmítnutí, protože člověk většinou volá, když něco po druhém chce. Způsobuje to, že často všechny telefonáty odkládám.
  3. Mé odkládání způsobuje, že nedodržím co slíbím nebo se dostávám do presu neboť mám výrazně méně času. Navíc si zvykám, že ikdyž si stanovím nějaký cíl, tak ho nesplním. Ničím tím své sebeřízení.
  4. Když nesplním co slíbím, cítím se hrozně. Zklamala jsem sebe i ostatní.
  5. Bojím se po ostatních něco chtít, protože jsem je zklamala. Snižuji své sebevědomí – jsem totiž úplně nemožná.
  6. Zklamala jsem a jsem nemožná, tak se raději do ničeho nepouštím. Nežiju život, který bych chtěla.
  7. Můj strach z telefonování mě brzdí žít život jaký chci!!!
  8. Kdybych se nebála, okamžitě bych splnila všechny mé pracovní úkoly spojené s telefonováním a velice by se mi ulevilo. Přiznávám, že právě teď mám chuť zvednout telefon a všechny je vyřídit. Škoda, že je noc a já to nemůžu udělat. Přečtu si tento odstavec ráno a UDĚLÁM TO!.
  9. Můj strach z telefonování vypadá jako zelený had – ani nevím proč. Ale po pravdě mám pocit, že ho můžu zahnat, když si na něj vezmu pořádný klacek. Představuji si, že hada zaháním klackem do krabičky.
  10. Napsala jsem si cedulku k PC, abych vyřídila příslušné telefonní hovory. Budu telefonovat vždy hned ráno – budou to první úkoly, které splním. Vyzkouším před tím techniku TFT, která sníží aktuální vnímání mého strachu.

Vyzkoušejte uvedený postup i na váš vybraný strach či obavu.

Konkrétní krok či kroky k tomu, abyste se strachu zbavili si dobře naplánujte a realizujte. V případě, že na tuto změnu nechcete být sami, budu vám moc ráda nápomocna. Pracuji jako koučka a na tomto tématu můžeme pracovat společně na osobních schůzkách či „na dálku“.

Strachu, vnitří rovnováze a technikám zvládání stresu a shonu se věnuji ve své elektronické knize Bez shonu a stresu za 21 dnů.

hardcoverstack_621x739

 

Hanka Kučová
Miluju lidi a jejich rozdílnost - inspiruji je jak žít naplněný život tady a teď!
Můj příběh si přečtěte zde >>

Jsem autorkou on-line kurzu Návyky nejen pro podnikatele jako prevence syndromu vyhoření a elektronické příručky Bez shonu a stresu za 21 dnů.

Zdarma vám nabízím svůj eBook 7 praktických tipů proti psychickému vyčerpání, díky kterému můžete zjistit, jak vás právě teď ohrožuje syndrom vyhoření a co konkrétně můžete proti vyčerpání dělat.