Dovolená bez stresu

Všichni se na ni těší… DOVOLENÁ! Už aby byla… A přitom dovolená představuje pro mnohé z nás období plné stresu. Co s tím?

1. Dovolenou plánujte společně.

Chcete-li si dovolenou užít v klidu, plánujte ji společně se svým partnerem a případně i se staršími dětmi. Lidé, kteří si dovolenou „užívají“ jinde než chtěli, mívají častěji špatnou náladu, uštěpačné poznámky či kyselé ksichty :-).

2. Pracujte před dovolenou běžným tempem.

Častou chybou je, že si z dovolené uděláme „milník“ pro dotažení svých restů. „Musí to být hotovo, než odjedu na dovolenou.“ A tak se stane, že před dovolenou přepínáme své síly. Přičteme-li to, že musíme vše potřebné nakoupit a sbalit, zabezpečit vše v práci i doma tak, aby to fungovalo i bez nás. Nikdo se pak nemůže divit, že jsme na pokraji sil a několik dní se z toho vzpamatováváme.

3. Vyřiďte nepříjemné úkoly co nejdříve.

V prvé řadě se podívejte na svůj seznam pracovních úkolů a objevíte-li tam nějaké nepříjemné úkoly, vrhněte se přednostně právě na ně.

Proč?

Není nic horšího než řešit z dovolené právě tyhle nepříjemné věci. A jak se vám půjde po dovolené do práce, když jako první budete muset řešit právě tohle… Zatněte zuby, to stojí za to!

4. Sepište hlavní informace o projektech/úkolech, které právě řešíte.

Dobrým pomocníkem vám může být také soupis všeho, na čem momentálně pracujete. Udělejte si poznámky o tom co už je hotové, co je domluveno a co je potřeba ještě udělat. Tenhle soupis vám bude užitečný hned třikrát.

  • Před dovolenou si vyprázdníte hlavu – všechno hodíte na papír či do počítače a mozek si dovolí odpočinout.
  • Když během dovolené bude některý z kolegů potřebovat informace o aktivitách, za které jste zodpovědní vy, poslouží mu tento soupis jako cenný zdroj informací.
  • Po návratu z dovolené se díky soupisu dostanete rychle do obrazu.

5. Informujte ostatní o své dovolené.

Všichni lidé, se kterými spolupracujete by měli předem vědět, od kdy do kdy jste na dovolené. Ať už jsou to kolegové v práci či obchodní partneři. Samozřejmostí pak je nastavení automatického e-mailu, který všechny informuje o vaší nepřítomnosti v práci.

6. Na dovolené nic neřešte.

Dovolená slouží k odpočinku. Uvolněte se, nechte věci plynout, užívejte si přítomného okamžiku a svých blízkých. Rozhodně během dovolené neřešte osobní, rodinné či výchovné problémy. Ano, konečně máte se svým partnerem více společného času. Ale když si ho spolu bezvadně užijete, zvládnete pak své problémy doma vyřešit mnohem jednodušeji.

7. Buďte na sebe hodní :-).

Už jen tím, že na dovolené nabouráváte své stereotypy (kdy vstáváte, co jíte, …), vystavujete svoje tělo stresu. O dovolené se proto doporučuje větší míra tolerance – vůči sobě i vůči partnerovi. Dovolte si dovolenou se vším, co od ní potřebujete, abyste si mentálně a fyzicky odpočinuli.

8. Dbejte na správné načasování.

Ze zákona vám zaměstnavatel musí poskytnout 14 dnů nepřerušené dovolené. Ne, opravdu to není zbytečnost. Vezmeme-li si dovolenou na jeden týden, nemáme většinou šanci si plně odpočinout. Je normální, že první dva tři dny ještě přemýšlíme nad pracovními věcmi. No a dva tři dny před návratem už se naše myšlenky opět stáčí směrem k práci.

Také je lepší, když se do práce nevracíte „rovnou z letiště“. Dejte si jeden nebo dva dny volna doma. Navíc hlavně ženy čeká po dovolené tzv. druhá směna – praní, žehlení, vybalování… Ať nakonec nejste po dovolené ještě více vyčerpaní než před ní.

První den v práci si udělejte „light“. Žádné složité jednání s problémovým klientem, náročné prezentace, …

 

KRÁSNÉ DOVOLENÉ NÁM VŠEM :-).

Hanka Kučová
Miluju lidi a jejich rozdílnost - inspiruji je jak žít naplněný život tady a teď!
Můj příběh si přečtěte zde >>

Jsem autorkou on-line kurzu Návyky nejen pro podnikatele jako prevence syndromu vyhoření a elektronické příručky Bez shonu a stresu za 21 dnů.

Zdarma vám nabízím svůj eBook 7 praktických tipů proti psychickému vyčerpání, díky kterému můžete zjistit, jak vás právě teď ohrožuje syndrom vyhoření a co konkrétně můžete proti vyčerpání dělat.