Jak si zlepšit náladu

Za náladovost, podrážděnost a deprese nemůže nikdo jiný než váš mozek. Přesněji řečeno zejména limbická část mozku. Možná se vám chce nesouhlasit, protože hledáte spouštěč či viníka v něčem nebo někom jiném…

Jenže za všechny tyto negativní pocity si opravdu můžeme hlavně my sami.
Jak by potom bylo možné, že existují lidé, kteří se zhroutí i při malé zátěži a lidé, kteří jsou stabilní i v opravdu krajních situacích…

Limbický mozek

Vývojově se jedná o starší část lidského mozku, která je zodpovědná za prožívání a vyjadřování emocí. Přináší nám například zaujetí pro danou věc, emoce a touhu něco dělat. Na druhé straně přináší také nechuť, zlost a tolik v dnešní době probíranou prokrastinaci (odkládání úkolů na později).


brain-954816_640Tato část mozku má za úkol emocionální vyladění. Je-li limbický systém méně aktivní, bývá stav mysli poztivní a naplněn nadějí. Je-li systém přehřátý nebo nadměrně aktivní, může převládat negativita. Je to zajímavý poznatek, který učinil klinický neurolog a psychiatr Daniel G. Amen. Více se můžete dočíst v jeho knize Změňte mozek, změňte život. 

 

Jaké potíže jsou spojeny s hlubokým limbickým systémem?

  • náladovost, podrážděnost, deprese
  • výraznější negativní myšlení
  • snížená motivace
  • návaly negativních emocí
  • potíže se spánkem a chutí k jídlu
  • snížená nebo zvýšená sexuální vzrušivost
  • společenská izolovanost

Pozorujete-li na sobě tyto příznaky, mám pro vás pár rad, které by vám mohly pomoci.

Co můžete udělat pro vyladění svého limbického systému?

  • Zastavte své automatické negativní myšlenky  – uvědomte si totiž, že i vaše myšlenky jsou skutečností! Napadnou-li vás myšlenky, mozek začne uvolňovat chemické látky a začne „vysílat signály“ do těla. To ovlivní, jak se budete cítit a chovat!Všímejte si, jak se cítíte tělesně, když vás napadne něco zlostného, smutného či protivného.
    Vzpomeňte si, jaké to bylo, když jste naposledy mysleli na něco opravdu veselého? Jak jste se při tom cítili?
    Uvědomte si reakce svého těla a zjistíte, že reaguje opravdu na všechny vaše myšlenky. Pokud dokážete myslet na něco pěkného, budete se zkrátka cítit lépe.Nevíte, jak na to? Můžete se inspirovat například v mém eBooku Bez shonu a stresu za 21. dní.
  • Obklopte se lidmi, kteří na vás mají pozitivní vliv. Podívejte se, jak žijete. Jaké lidi máte kolem sebe? Váží si vás a je vám s nimi dobře, nebo vás neustále srážejí a znevažují vaše nápady, naděje a sny?Představíte-li si život jako překážkovou dráhu, víte, že čím méně překážek leží v cestě, tím lépe. Negativní lidé pro vás představují zbytečné překážky, protože vás zatěžují svými pochybnostmi a námitkami… Místo aby podpořili vaši motivaci a úsilí, působí opačným směrem.
  • Budujte citové vazby se svými blízkými. Moc se mi líbí přirovnání vztahů k ohni. Pokud nepřikládáte, oheň zhasne. Stejné je to se vztahy. Pokud do nich neinvestujeme svůj čas a energii, zmizí.

Převezměte zodpovědnost za vztahy, které máte. Nesvádějte vinu na ostatní a snažte se sami zlepšit, co se dá.boy-1300249_640

Komunikujte jasně. Většina konflitktů a problémů jsou vlastně nedorozumnění způsobená špatnou komunikací.

Všímejte si pozitivních aspektů vašeho vztahu – co se nám líbí, co se daří, kdy je nám dobře…

Naučte se jednat o sporných otázkách. Problémy a konflikty zametené pod koberec nezmizí. Čekají často na svou příležitost a časem narůstají :-(.Najděte si na sebe čas.

  • Pro léčení limbického systému je důležitý fyzický kontakt. Skutečné fyzické dotýkání je z tohoto pohledu opravdu velmi důležité. A to jak pro zdravý vývoj vašeho dítěte, tak pro vývoj zdravého partnerského vztahu. Dopřávejte si proto dostatek fyzického kontaktu – dotýkání, hlazení, mazelní, očního kontaktu apod.
  • Limbický mozek je tou částí, která přímo zpracovává vůně. Vyzkoušejte proto aromaterapii (aromamasáž, odpařovací lampy, koupele, polštářky apod.), která mnoha lidem pomáhá od stresů a depresí. Mezi vhodné vůně patří například levandule, jedle, ylang- ylang, jasmín, heřmánek, grep.
  • Udělejte si seznam deseti nejšťastnějších období svého života. Detailně se o nich rozepište a zapojte přitom co nejvíc ze všech pěti smyslů. Na jaké barvy si při tom vzpomínáte? Jaké vůně se vznášely ve vzduchu? Hrála u toho hudba? Snažte se tu vzpomínku živit.Pokud máte s někým dlouhodobý vztah, vybavováním šťastných  společných chvil se pouto mezi vámi upevní.
  • Začněte pravidelně cvičit. Při cvičení se totiž uvolňují endorfiny, které navozují pocit tělesné i duševní pohody. Navíc získáte více energie, zvýšíte metabolismus v těle a zlepšíte svůj spánkový cyklus. Důležité však je najít si  cvičení, které vás bude bavit! Trápí-li vás deprese, zkuste se jako první zaměřit právě na tento bod.
  • Krmte svůj mozek tím správným způsobem :-). Dbejte na to, abyste měli dostatek omega-3 mastných kyselin, které se nacházejí většinou v rybách. Zaměřte se na to, abyste měli dostatek bílkovin – jedná se totiž o stavební materiál mozkových přenašečů jako jsou dopamin či serotonin. A právě nízká hladina dopaminu či serotoninu vyvolává depresi a poruchy nálady! Zkuste se také vyhýbat jednoduchým sacharidům, které jsou obsaženy v bílém pečivu, sladkostech či slazených nápojích.

Přeju vám hodně úspěchů při hýčkání vašich limbických mozků :-).

A v případě, že vám stres a shon začíná přerůstat přes hlavu, podívejte se na moji novou elektronickou příručku, která se tímto tématem zabývá.

Hanka Kučová
Miluju lidi a jejich rozdílnost - inspiruji je jak žít naplněný život tady a teď!
Můj příběh si přečtěte zde >>

Jsem autorkou on-line kurzu Návyky nejen pro podnikatele jako prevence syndromu vyhoření a elektronické příručky Bez shonu a stresu za 21 dnů.

Zdarma vám nabízím svůj eBook 7 praktických tipů proti psychickému vyčerpání, díky kterému můžete zjistit, jak vás právě teď ohrožuje syndrom vyhoření a co konkrétně můžete proti vyčerpání dělat.