Za náladovost, podrážděnost a deprese nemůže nikdo jiný než váš mozek. Přesněji řečeno zejména limbická část mozku. Možná se vám chce nesouhlasit, protože hledáte spouštěč či viníka v něčem nebo někom jiném…
Jenže za všechny tyto negativní pocity si opravdu můžeme hlavně my sami.
Jak by potom bylo možné, že existují lidé, kteří se zhroutí i při malé zátěži a lidé, kteří jsou stabilní i v opravdu krajních situacích…
Vývojově se jedná o starší část lidského mozku, která je zodpovědná za prožívání a vyjadřování emocí. Přináší nám například zaujetí pro danou věc, emoce a touhu něco dělat. Na druhé straně přináší také nechuť, zlost a tolik v dnešní době probíranou prokrastinaci (odkládání úkolů na později).
Tato část mozku má za úkol emocionální vyladění. Je-li limbický systém méně aktivní, bývá stav mysli poztivní a naplněn nadějí. Je-li systém přehřátý nebo nadměrně aktivní, může převládat negativita. Je to zajímavý poznatek, který učinil klinický neurolog a psychiatr Daniel G. Amen. Více se můžete dočíst v jeho knize Změňte mozek, změňte život.
Jaké potíže jsou spojeny s hlubokým limbickým systémem?
Pozorujete-li na sobě tyto příznaky, mám pro vás pár rad, které by vám mohly pomoci.
Převezměte zodpovědnost za vztahy, které máte. Nesvádějte vinu na ostatní a snažte se sami zlepšit, co se dá.
Komunikujte jasně. Většina konflitktů a problémů jsou vlastně nedorozumnění způsobená špatnou komunikací.
Všímejte si pozitivních aspektů vašeho vztahu – co se nám líbí, co se daří, kdy je nám dobře…
Naučte se jednat o sporných otázkách. Problémy a konflikty zametené pod koberec nezmizí. Čekají často na svou příležitost a časem narůstají :-(.Najděte si na sebe čas.
Přeju vám hodně úspěchů při hýčkání vašich limbických mozků :-).
A v případě, že vám stres a shon začíná přerůstat přes hlavu, podívejte se na moji novou elektronickou příručku, která se tímto tématem zabývá.