Sklenice vody – technika zvládání akutního stresu

Víte jak si ulevit, když jste ve stresu? Buší vám srdce, zkracuje se dech a vůbec vám není dobře… Co s tím? Jak si rychle pomoci?

Vyzkoušejte jednu velmi jednoduchou věc: vězměte si sklenici studené vody a zaměřte svou pozornost na to jak pijete. Vnímejte jak voda chladí váš krk, s
tudí v žaludku a pokuste se vnímat jen TOTO.

wine-glasses-499009_1280

Já osobně jsem tuto techniku vyzkoušela jednou v noci….

Vzbudila jsem se kolem druhé hodiny ranní a špatně se mi dýchalo. Mám astma a už dvakrát jsem se v noci vzbudila a nemohla jsem se nějakou dobu nadechnout… Fakt hnusný zážitek!

Snažila jsem se nejdřív uklidnit řízeným dýcháním, ale nepomáhalo to. Bylo mi čím dál tím hůř a hůř. Srdce mi bušilo jako při intenzivním běhu. Hlavou se mi začaly hodnit myšlenky na smrt.

Posadila jsem se a měla jsem pocit, že omdlím. Manžel se vzbudil a chtěl mi nějak pomoci. Vzpoměla jsem si na „sklenici vody“ – jak o ní učím v kurzech zvládání stresu :-). Manžel mi vodu přinesl a já jsem se místo na svůj stav zaměřila na „akt pití vody“.

Pomohlo to! Bylo to naprosto neuvěřitelné!

Ne že bych se mohla plně nadechnout, ale mdloby ustoupily a srdce se uklidnilo. Vstala jsem z postele a šla se rozptýlit díváním se na televizi.

Po chvíli (asi jak jsem změnila polohu) mě začala brnět ruka… a já jsem si vzpomněla, že mě takhle bolela ruka, když jsem měla zablokovanou páteř.

A najednou se mi to spojilo!

To, že nemůžu dýchat vůbec není astmatem nebo onemocněním srdce či něčím jiným, ale tím, že mám skřípnutý sval na zádech. Manžel mě promasíroval a mi se do půl hodiny ulevilo.

A víte co je nejšílenější?

Druhý den jsem se nemohla plně nadechnout znovu. A víte jak jsem zareagovala? Nijak. Věděla jsem, že se mi nic vážného neděje a tak nepřišly žádné mdloby, žádné bušení, nic. Všechno, co jsem prožila v noci jsem si způsobila úplně sama. Moje hlava mě vehnala do paniky, která spustila všechny další negativní projevy.

Až budete někdy ve stresu, zkuste to taky…

A ani to nemusí být tak vyhrocená situace jako byla ta moje :-). Můžete být třeba nervózní na výběrovém řízení, při zkoušce, pohovoru se svým nadřízeným, v čekárně u zubaře… každý máme své zátěžové situace, které řešíme.

No a taky si dejte pozor na svou hlavu. Sem tam se stává, že to co se nám děje, není způsobeno ničím nebo nikým jiným než námi samotnými.

 

Hanka Kučová
Miluju lidi a jejich rozdílnost - inspiruji je jak žít naplněný život tady a teď!
Můj příběh si přečtěte zde >>

Jsem autorkou on-line kurzu Návyky nejen pro podnikatele jako prevence syndromu vyhoření a elektronické příručky Bez shonu a stresu za 21 dnů.

Zdarma vám nabízím svůj eBook 7 praktických tipů proti psychickému vyčerpání, díky kterému můžete zjistit, jak vás právě teď ohrožuje syndrom vyhoření a co konkrétně můžete proti vyčerpání dělat.