Pět pravidel pro spokojenější život od Petry Němcové

Možná zbytečný úvod…, ale kdo to je Petra Němcová?

petra_nemcovaPetra Němcová je česká topmodelka. Na Wikipedii se o ní můžete dočíst toto:

26. prosince 2004, když byla se svým snoubencem v Thajsku, je zasáhlo tsunami. Petra tsunami přežila, když vyšplhala na palmu, kde strávila následujících 8 hodin a viděla kolem sebe umírat lidi. Navíc utrpěla zranění (zlomeninu) pánve, ze kterého se úspěšně vyléčila. Její tehdejší přítel, britský módní fotograf Simon Atlee, však při neštěstí zahynul. Tato zkušenost ji motivovala k založení charity na pomoc obětem živelních katastrof Happy Hearts Fund (Nadace šťastných srdcí) po vyléčení se ze zranění v roce 2005.

Co mě zaujalo v rozhovoru s ní ve Forbes Life?

Petra je podle mě neuvěřitelně silná žena. Přestože je velmi úspěšná, dala bych ruku do ohně za to, že většina z nás by s ní neměnila… Já tedy rozhodně ne!

Rozhovor s Petrou byl pro mne velmi inspirativní a zde jsem vypíchla pět hlavních pravidel, které nám pomáhají žít náš život spokojeněji tady a teď.

1. Vždycky máš na výběr. Můžeš se rozhodnout…,

říká Petra v rozhovoru a pokračuje: „ Každý prochází něčím těžkým. Nemoci, ztráty, úmrtí. A můžeš se buď soustředit na to negativní, co ti zabírá třeba 95 procent, nebo na to pozitivní, i když je to třeba jenom pět procent. Když jsi pozitivní, neuvěřitelně to přitahuje další pozitivní věci a posílí to tebe a lidi kolem.“

„Když jsem byla v nemocnici v Praze, byla jsem smutná“, vzpomíná na okamžiky po tragédii. Své pocity popisuje takto: „Ztratila jsi přítele, nevíš, jestli budeš pořádně chodit, prožila jsi bolest. Ale máš pořád obě nohy, obě ruce, slyšíš, vidíš…. Simon už tu není, ale máš rodinu, přátele…“

Petra si však uvědomila něco moc důležitého: „Pokud budu já smutná, moji blízcí budou smutní taky. Tím si bereme tu vzácnou možnost být šťastní dohromady. Když já jsem smutná, tak jsem sobecká, protože si nevážím toho momentu, že jsme spolu. Každý potřebuje být někdy smutný. Ale ne pořád, protože to tě stáhne dolů jako po spirále. Řekla jsem si prostě UŽ DOST. Máš spoustu věcí, za které můžeš být vděčná.

Měla jsem pánev zlomenou ve čtyřech místech. Za čtyři měsíce jsem to měla vyléčené, doktoři tomu nechtěli věřit. Když máš silnou mysl, bude silnější i tělo a bude se rychle hojit. To se mi podařilo mentálně i fyzicky.“

2. Vždycky poslouchám svoji vášeň – musíš dělat to, co tě těší.

Petra netoužila být modelkou, ale vždycky ji velmi bavila móda. Proto se jí začala věnovat. Novinář vedoucí rozhovor s Petrou prohlásil, že velký vliv na to, aby mohla dělat to co jí těší, je její krása.

3. Nejdůležitější je víra – víra v sebe.

Petra na to reagovala takto: „Není to úplně o kráse. Je to i o víře. Ta člověku dá takovou energii, která je atraktivní pro ostatní. Je neuvěřitelné, jak to funguje, jak to přitahuje ostatní. Je to jak hypnóza. A funguje to i obráceně. Když si nevěříš, když tápeš, lidi to vycítí, odtahují se od tebe a nic se nedaří.“

4. Musíš mít plán kam chceš dojít….

věřit tomu, těžce pracovat, a pak se to prostě stane, říká Petra a dodává i radu, když se nám nedaří našich cílů dosáhnout:

 5. Když pořád do něčeho narážím, asi jdu špatnou cestou.

„Než jsem se přestěhovala na Haiti, nebyl to vůbec dobrý rok. Pořád jsem všude narážela, všude samá stěna. A pak mi došlo, že když pořád do něčeho narážím, že jdu asi špatnou cestou. Začala jsem se proto dívat, jestli tam nejsou nějaké dopravní značky, znamení.“

Tyto rady a mnohé další jsou obsaženy v mé elektronické příručce Bez shonu a stresu za 21 dnů.

 

Hanka Kučová
Miluju lidi a jejich rozdílnost - inspiruji je jak žít naplněný život tady a teď!
Můj příběh si přečtěte zde >>

Jsem autorkou on-line kurzu Návyky nejen pro podnikatele jako prevence syndromu vyhoření a elektronické příručky Bez shonu a stresu za 21 dnů.

Zdarma vám nabízím svůj eBook 7 praktických tipů proti psychickému vyčerpání, díky kterému můžete zjistit, jak vás právě teď ohrožuje syndrom vyhoření a co konkrétně můžete proti vyčerpání dělat.